Sociální masky -téma týdne

11. března 2018 v 10:44 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
"Naladění se na masku nutí tělo převzít funkci obličeje a z obličeje se stává tělo."
(psycholog - M. S. Jampolsky)
Život je jeden velký karneval. Každý den ráno na sebe téměř všichni lidé nasadí masku a vyrazí vstříc do víru sociální džungle. Lidé jsou totiž v dnešní době tlačeni do iluze perfektního života. Všude je vystavována "jakási dokonalost" ve formě luxusních aut, hodinek, oblečení, bydlení, dovolených atd. a na lidi je tak vyvíjený abnormální tlak ve formě vysokých životních nároků a standardů. Ten, kdo tyto standardy nedodržuje, je pro okolí divný a nezapadá. Člověk si tedy vypracoval účinnou obranu v podobě sociálních masek.


Sociální maska však není vrozená, učíme se ji nosit totiž postupně s věkem. Teprve po dlouhé době s ní vypadáme tak, jako by to byla naše pravá tvář. Vyplívá zde tedy na povrch otázka, proč jsme se jako společnost vyvinuli do fáze, že dospělí lidé potřebují masku, a naopak děti dokáží projevit své emoce, či být upřímné i na veřejnosti před cizími osobami. Opravdu je v dnešní době přetvářka tak důležitá, abychom si udrželi jisté společenské krédo? Odpověď zní ano. V dnešní kamenné džungli byste nepřežili ani jeden den, kdybyste byli ve všem a ke všem upřímní. Jen si to představte, ráno vstanete a řeknete své ženě, že má pořádný závan z úst, a že by se tedy měla jít dát dohromady do koupelny. Ona by to tedy udělala, ale následně by se vám nelíbila její kombinace oblečení. Nejspíš by totiž byla příliš nudná a chyběl by vám u ní větší sexappeal, a tak jí to opět řeknete. To ji už bude celkem vytáčet, ale ještě to zkousne. Následně jí vypnete Ordinaci v růžové zahradě a okomentujete to stylem, že je to úplná hloupost a může se na ni dívat jen úplný blázen. To už bude pěkně naštvaná, ale možná dostanete ještě oběd. Oběd vám však taky nesedne do chutě a řeknete jí, že to je úplný blivajz. Tohle už nerozdýchá a pošle vás někam do zadních končin. Na to se rozhodnete zajít si na pivo a zlepšit si náladu. Číšník vám však donese pivo ve špinavé sklenici a Vy mu to pěkně od plic řeknete. Číšník si to však nenechá líbit a pošle Vás taky do zadní části těla. To Vás rozčílí a začnete řvát na celou hospodu, že je to zaplivaný pajzl, kam byste nešel ani na záchod. Na to vás z hospody vyhodí místní štamgasti a ještě přidají nějakou ránu od cesty. Tak co, byl to dobrý nápad být ve všem a ke všem upřímný? Asi úplně ne, že?

Masky však jsou v dnešní době důležité a to, že jste tvrdý šéf v práci, nemusí znamenat, že jste stejně tvrdý i doma. Řekl bych, že to je spíš naopak a v takové domácnosti bude vládnout naopak žena. S maskami se to však nesmí přehánět. Je v pořádku, pokud svou citlivou část odhalíte pouze své rodině a nejbližším, ale není v pořádku pokud, se z Vás jako mávnutím proutku stane v práci tyran a asociál. Jak se říká všeho s mírou a i sociální tváře bychom si měli regulovat.

Upřímnost je totiž stále ta nejcennější vlastnost jakou můžete mít. Bez upřímnosti byste totiž jednou mohli zapomenout na pravdu a Vaše faleš by se mohla stát skutečností. Sundávejte tedy své masky co nejčastěji a buďte k sobě stejně upřímní jako malé děti.

Pokud pro Vás tento článek na téma týdne byl čtivý a zajímavý, tak budu rád za podporu na FB a tedy i like stránce, váš TMS.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 11. března 2018 v 11:01 | Reagovat

Zajímavá úvaha, bohužel, upřímnost se dnes už nenosí... Ani nevím, proč se tak stalo, vždyť v dětství to byla jedna z nejpřirozenějších věcí... :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama