Březen 2018

Život ve vzpomínkách - zapomeňte na něj.

18. března 2018 v 6:30 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
"Vzpomínky otravují přítomnost a ničí budoucnost."
-Oldřich Nový

Minulost, budoucnost … přítomnost. Život můžeme prožít různými způsoby. Můžeme žít ze své minulosti, neustále vzpomínat a poukazovat na ni. Nebo můžeme žít svou budoucností, budovat si vzdušné zámky, které sahají k oblakům a věřit, že jednou jich dosáhneme. Posledním způsobem je žít přítomností. Milovat každičkou vteřinu života a náležitě si ji tedy užívat a hlavně prožít. Možná si říkáte, že život přeci žijete, ale žít život neznamená vstát z postele, vynést koš, běžet do práce, z práce na nákup, z nákupu domů, kde musíte nařezat dřevo, po dřevě rychle uvařit večeři, zapnout televizní noviny, otevřít pivo a spát. Řeknu vám tajemství, tohle není život, to je robota a stereotyp.

Takže ještě jednou, vykašlete se na stavění vzdušných zámků. Je dobré nastavit si směr, ale přemýšlení nad "bambiliónem" cílů vám nepomůže. Ztratíte tím moře času a budete stále jen uplakávat, že až jednou vyděláte těch stotisíc, co nutně potřebujete na něco strašně důležitého, nebo až bude jaro a budou kvést petrklíče, tak se všechno změní. Radím vám dobře, zapomeňte na tohle smýšlení vždyť cesta je ten nejlepší cíl. Nechte tedy život plynout a naučte se improvizovat, buďte impulzivní a žijte okamžikem.

Pardon za to slovo, ale "vysrat" se na budoucnost je prvním krokem, tím druhým a důležitějším krokem je udělat to samé z minulostí. Nejste církev, abyste těžili z pradávné minulosti a vnucovali sobě nebo ostatním svou naivní nevědomost, která je spojená se skrytou hrozbou dávných časů. Život ve vzpomínkách vás nutí zapomenout na svou přítomnost, nutí vás to stále přemýšlet nad strastmi, které jste prožili. Nechte tyto vzpomínky odejít tak daleko, aby se již nikdy nemohli vrátit. A co ty krásné okamžiky? Ty byste měli taky nechat jít, protože co bylo, bylo, ale už se to nevrátí. Udělejte si tedy krásnou přítomnost. Nikdy totiž nevíte, kdy se nadechnete naposledy.

A co by mělo být tedy posláním tohoto článku? Přeci to, že byste měli vypnout počítač, zahodit mobil, schovat ovladač od televize a HLAVNĚ NEPROMARNIT SVŮJ DALŠÍ NÁDECH!!!

Váš TMS.

Sociální masky -téma týdne

11. března 2018 v 10:44 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
"Naladění se na masku nutí tělo převzít funkci obličeje a z obličeje se stává tělo."
(psycholog - M. S. Jampolsky)
Život je jeden velký karneval. Každý den ráno na sebe téměř všichni lidé nasadí masku a vyrazí vstříc do víru sociální džungle. Lidé jsou totiž v dnešní době tlačeni do iluze perfektního života. Všude je vystavována "jakási dokonalost" ve formě luxusních aut, hodinek, oblečení, bydlení, dovolených atd. a na lidi je tak vyvíjený abnormální tlak ve formě vysokých životních nároků a standardů. Ten, kdo tyto standardy nedodržuje, je pro okolí divný a nezapadá. Člověk si tedy vypracoval účinnou obranu v podobě sociálních masek.


Sociální maska však není vrozená, učíme se ji nosit totiž postupně s věkem. Teprve po dlouhé době s ní vypadáme tak, jako by to byla naše pravá tvář. Vyplívá zde tedy na povrch otázka, proč jsme se jako společnost vyvinuli do fáze, že dospělí lidé potřebují masku, a naopak děti dokáží projevit své emoce, či být upřímné i na veřejnosti před cizími osobami. Opravdu je v dnešní době přetvářka tak důležitá, abychom si udrželi jisté společenské krédo? Odpověď zní ano. V dnešní kamenné džungli byste nepřežili ani jeden den, kdybyste byli ve všem a ke všem upřímní. Jen si to představte, ráno vstanete a řeknete své ženě, že má pořádný závan z úst, a že by se tedy měla jít dát dohromady do koupelny. Ona by to tedy udělala, ale následně by se vám nelíbila její kombinace oblečení. Nejspíš by totiž byla příliš nudná a chyběl by vám u ní větší sexappeal, a tak jí to opět řeknete. To ji už bude celkem vytáčet, ale ještě to zkousne. Následně jí vypnete Ordinaci v růžové zahradě a okomentujete to stylem, že je to úplná hloupost a může se na ni dívat jen úplný blázen. To už bude pěkně naštvaná, ale možná dostanete ještě oběd. Oběd vám však taky nesedne do chutě a řeknete jí, že to je úplný blivajz. Tohle už nerozdýchá a pošle vás někam do zadních končin. Na to se rozhodnete zajít si na pivo a zlepšit si náladu. Číšník vám však donese pivo ve špinavé sklenici a Vy mu to pěkně od plic řeknete. Číšník si to však nenechá líbit a pošle Vás taky do zadní části těla. To Vás rozčílí a začnete řvát na celou hospodu, že je to zaplivaný pajzl, kam byste nešel ani na záchod. Na to vás z hospody vyhodí místní štamgasti a ještě přidají nějakou ránu od cesty. Tak co, byl to dobrý nápad být ve všem a ke všem upřímný? Asi úplně ne, že?

Masky však jsou v dnešní době důležité a to, že jste tvrdý šéf v práci, nemusí znamenat, že jste stejně tvrdý i doma. Řekl bych, že to je spíš naopak a v takové domácnosti bude vládnout naopak žena. S maskami se to však nesmí přehánět. Je v pořádku, pokud svou citlivou část odhalíte pouze své rodině a nejbližším, ale není v pořádku pokud, se z Vás jako mávnutím proutku stane v práci tyran a asociál. Jak se říká všeho s mírou a i sociální tváře bychom si měli regulovat.

Upřímnost je totiž stále ta nejcennější vlastnost jakou můžete mít. Bez upřímnosti byste totiž jednou mohli zapomenout na pravdu a Vaše faleš by se mohla stát skutečností. Sundávejte tedy své masky co nejčastěji a buďte k sobě stejně upřímní jako malé děti.

Pokud pro Vás tento článek na téma týdne byl čtivý a zajímavý, tak budu rád za podporu na FB a tedy i like stránce, váš TMS.


S tužkou v ruce odolávám moderním technologiím

3. března 2018 v 18:32 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
"Čím jsou lidé hloupější, tím inteligentněji vypadají počítače."

-Joseph Weizenbaum
V dnešní době si nedokážeme představit den, kdy bychom nebyli na počítači, nezapnuli telku či nepoužili telefon. Technologie jdou rychlostí světla kupředu a téměř všechno se již dá řešit pomocí počítačů. Můžeme si koupit lístek na vlak, objednat jídlo, koupit oblečení, rezervovat dovolenou, píšeme si do počítače deníky, řídíme firmu, dokonce počítače již dokáží ovládat i automobily.

S novými technologiemi však ztrácíme kousek z naší duše. Dříve se mnoho věcí dělalo ručně bez použití mobilů, počítačů či robotů. Ano, bez těchto technologií jsme měli více práce, vidět to jde například u konstruktérů, kteří strávili spoustu času ručním kreslením výkresů, profesionální řidiči neměli GPS a jezdili podle papírových map, SMS neexistovali a tak jsme posílali dopisy, když jsme se domluvili, že se někde setkáme, tak jsme své slovo i dodrželi, protože jsme nemohli zavolat, že se nám už nechce. Svět byl prostě jiný a je otázka, zda jsme nyní šťastnější.

Víceméně všem technologiím jsem propadl i já, jediné čemu stále odolávám, je psaní si elektronických poznámek a diář. Zde stále zastávám papírový diář a s ním a tužkou v ruce tedy vyrážím na všechny své jednání a setkání. Každá myšlenka, či nápad je tedy poznamenána skrze mou ruku a já věřím, že si tuto informaci dokáži lépe zapamatovat a případně rozvinout. Mnoho lidí tvrdí, že i do mobilu se dá značit tzv. elektronickou tužkou, ale já prostě preferuji papír, protože co na něj jednou napíši, nebo nakreslím, již nesmažu. Je to tedy nezvratný proces a to se mi prostě líbí.

Staré časy se nám jistě už nevrátí, ba naopak. Technologie půjdou ještě dál a za pár let nejspíš budeme nostalgicky vzpomínat i na dnešní tablety, mobily i notebooky. Věřím, že přijdou technologie ještě mnohem futurističtější a možná i implementované do našich těl. Já však věřím, že si se svou tužkou a papírem na pár let vystačím. A jak jste na tom s technologiemi vy? Využíváte všechny, anebo jste spíš staromódní?

Váš TMS