Manuál na život

19. července 2016 v 22:11 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
"Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš."
Forrest Gump

Každý den života má pro nás mnoho nástrah a každý se s nimi vyrovnáváme po svém. Možná by mnozí z nás rádi zašli do IKEI, koupili krabici s názvem život, odešli domů a z krabice vytáhli manuál, podle kterého bychom měli úsměv na tváři každý den.

Ono vlastně proč ne. Stačí vlastně zaběhnout do knihkupectví a narazíte na oddělení, které je zaměřené na návody všeho druhu a pro všechny situace. Popravdě v tomto oddělení trávím docela dost času, a možná i proto jsem v manuálech zkušený mazák, takže vám tu jeden takový manuálek sepíšu.

Nejvíc lidí trápí nedostatek financí, nemůžou kvůli nim cestovat, stavit dům, pořídit si dítě. Řeknu vám, že v našich myslích jsou finance velkým problémem. Jak ho tedy vyřešit? V manuálu se píše -myslete na peníze, představujte si, že je máte, myslete velkoryse a oni přijdou.

No, a když to všechno budete dělat, tak přijdete na to, že jste o peníze ještě přišli. Víte proč? Ne že by vizualizace nefungovala, nebo že by velkorysé myšlení bylo špatné. Ale mnoho lidí tyto poučky aplikuje špatně. Přečtou si knihu, začnou o penězích snít, kupují dražší, kvalitnější věci (většinou zrovna ty, které nepotřebují), o ty se však neumí starat, tím je zničí, a když ne, tak je vlastně ani neumí používat a nevyužívají tak jejich potenciál (mobily, tablety, atd.), ale finančně jsou na tom díky "velkorysosti" (bezhlavému utrácení) hůř. To v nich začne vyvolávat pochyby, síla mysli se vytrácí a nakonec skončí tam, kde byli předtím a někdy i hůř.

Problém, ale není úplně v tom, že tyto techniky nefungují, ale v tom, že lidé neudělají nic navíc. Pokud jsou zaměstnanci, tak si neřeknou o přidání, neudělají v práci něco navíc, za co by mohli být ohodnoceni. Nehledají jinou, lepší práci, anebo svůj podnikatelský záměr. Pokud se jedná o podnikatele, tak zde aktivita chybí taktéž, není zde snaha motivovat zaměstnance k lepším výkonům, nehledají se nové obchodní příležitosti atd. Celkově lidem prostě chybí aktivita, kterou by peníze namnožili a v čem by svou sílu mysli využily a to je ten problém, proč se finance nehromadí.

Mezi další lidské problémy patří vztahy. Všichni chtějí dokonalý vztah a rodinu. Zde najdeme také plno knih, ve kterých nám radí, že máme být benevolentní. Když už jsme benevolentní, tak už jsme až moc a máme nastavit tvrdý řád. Pokud žárlíme, nemáme to dávat tolik najevo. Pokud nežárlíme, měli bychom se nad sebou trochu zamyslet, zda to nebereme lehkovážně atd. Existuje tolik různých pouček, protože je tolik různých možností, jak dosáhnout dokonalého vztahu. Ale tím, že si přečtete Blesk pro ženy, anebo Román pro muže se nezměníte.

Manuál na zdravý životní styl. Ke knihám, které jsou ještě hodně vyhledávané, patří ty zabývající se zdravím. Každý člověk na světě touží po tom být zdravý. Je to přirozené. Ale i přesto zde máme od roku 1975 trojnásobný nárůst obézních mužů a dvojnásobek žen. Anebo je zde také odhad, že zhruba 1,3 mld. lidí kouří a každou hodinu jich na následky kouření zemře zhruba 560. V těchto statistikách bych mohl pokračovat přes drogy a alkohol až po spánkový deficit. A přesně tady tito lidé patří i k vášnivým čtenářům všemožných manuálu začínajících od "Jak přestat kouřit snadno a rychle" až po "Buď fit jako vegan". Samozřejmě každá kniha v sobě může nést kousek pravdy. Ale pokud nebudeme chtít opravdu my sami přestat kouřit, přestat pít alkohol, přestat jíst nezdravě, tak nám žádný manuál nepomůže a pouze zase skončíme v negativních statistikách.

Jak tedy zní ten opravdový manuál na život, který by v IKEI šel na dračku?

1. Peníze

Jestli toužíte mít více peněz, nesmíte se bát změny. Změny většinou bolí a jsou těžké. Pokud však změnu uděláte, stanete se poté silnější a příště to pro vás může být snadnější. Co to tedy v praxi znamená? Chcete víc peněz, tak si o ně řekněte. Pokud vám zaměstnavatel nepřidá, podívejte se po jiné práci, která bude perspektivnější. Nezapomínejte však na to, že jestli se v práci flákáte, tak si přidáno nezasloužíte. Další možností jak získat víc peněz je podnikání.

Podnikání však není pro každého. Pokud nejste podnikavec, musíte se smířit s tím, že víc peněz vám přinese jen to, když budete jednička ve svém řemeslu a nebudete se bát změny pracovního prostředí. Pokud však patříte k podnikavcům a máte nápad, musíte udělat vše, abyste ho realizovali. Nyní v době internetu máte nepřeberné množství příležitostí, jak v podnikání prorazit. Ať už je to v podobě "startupů", nebo na vlastní pěst. Jestli to však vyzkoušíte na vlastní pěst, je vždy lepší začít pozvolna ve svém volném čase. A hlavně je dobré co nejvíce diverzifikovat své riziko. Každopádně na nic nečekejte, zvedněte zadek a začněte něco dělat. Když ještě přidáte pozitivní myšlení, úspěch na vás nebude dlouho čekat.

2. Vztahy

Chcete skvělý vztah? Dejte do něj všechno. Když do něj jdete naplno a bezhlavě hned od začátku, dřív odhalíte případné zádrhely. Pokud jste ve vztahu nešťastní, nečekejte, až bude líp, ale jděte hledat jinde. Život je natolik krátký, že nemáte čas doufat v to, že přijde změna. Dělejte rozumné kompromisy. Mějte sebekritiku, ale i sebedůvěru. Pokud se ani tak pro vás nikdo nenajde, udělejte si život krásný i bez partnera např. cestováním, koníčky, drahými dárky, nakonec se stejně pravá láska najde.

3. Zdravý životní styl

Hýbejte se. Dostatek pohybu vám vyřeší spoustu problémů od obezity, přes dušnost, únavu a další. Pohyb je velice všestranná věc. Takže škatulata, hýbejte se! Dále omezte alkohol a další drogy. To znamená i cigarety. Pokud je to příliš těžké zkuste dodržovat aspoň stravování s rozumem. Tím však nemyslím, že by se z vás měli stát vegani, nebo něco podobného. Ale že začnete jíst pravidelně, zkusíte více čerstvého jídlo, omezíte fast foody a nebudete chodit v jednu ráno vykrádat ledničku. Ale hlavně se hýbejte a ano opakuju to podruhé, protože pohyb vám vyřeší i jiné problémy.

Váš TMS


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama