"Hluboko uvnitř"

14. července 2016 v 12:52 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
"Bolest na duši, je horší jako bolest těla."
- Publilius Syrus

Pod tíhou horkého vzduchu se probouzím uprostřed noci. Tělo mám orosené potem a polštář bych mohl ždímat. Horká noc mě nechce nechat odpočinout. Sklenice s ledovou vodou mi dodává život, který ze mě žhavý vzduch vysává. Procházím se okolo oken a pozoruju noční Zlín.

Je sobota, tři hodiny ráno. Zlín už spí. Sem tam se objeví nějaký barový opozdilec, ale jinak je klid. Jdu zpět do postele, ale usnout mi nejde. V hlavě mám příliš velký ruch. Ve změti nápadů zachytávám jednu otázku "Co dělá člověka, člověkem?". Zavírám oči a nořím se do její hloubky.


V polospánku otvírám brány fantazie a vcházím do knihovny odpovědí. S hlučným zaklapnutím se za mnou zavírají vysoké, bytelné dveře, to o mém příchodu informuje knihovnici, která byla zrovna zabraná do četby nového vydání kamasútry. Kdo by to čekal, že knihovnice můžou být i sexy tmavovlasé dámy s bujným dekoltem a žhavým pohledem, já tedy ne, ale své fantazii za to pěkně děkuji.


Tato playmate ke mně ladně přicupitá a s vyzývavým mrknutím oka se mě ptá, s čím mi může pomoci. Bleskově se mi vybaví téma týdne "HLUBOKO UVNITŘ" a asi tušíte, na co jsem pomyslel, při její otázce. Nakonec se, ale přemáhám a chci pouze poradit s tím, kde najdu odpověď na otázku "Co dělá člověka člověkem?". Tato šikovná slečna mě doprovodí do oddělení s názvem "HUMANISMUS" kde se prý má odpověď nachází a s dalším mrknutím oka se mě ptá, zda to bude vše, co pro mě může udělat. Opět potlačuji své pudy a říkám, že je to vše.

Navíc jsem zjistil, že lidské pudy člověka nedělají. Protože jsou téměř totožné s těmi zvířecími. Pud přežít a rozmnožit se. Především s rozmnožovacím pudem jsem se teď pěkně zapotil.

Nechme však pud pudem a pojďme k regálu s odpověďmi. Jsou zde knihy o všech lidských faktech. O anatomii, psychologii, historii, ale kde jen mám začít.

Pročítám mnoho z nich a snažím se pochopit co je příčinou toho, že jsme se stali pány tvorstva a v čem se lišíme od ostatních tvorů na zemi. Nakonec se dostávám až ke knize zvané "Já". Kniha je v jednoduchých bílých deskách s černým nápisem JÁ. Kniha vypadá téměř sterilně a na první pohled upoutá svou jednoduchostí. Pomaličku jí otevírám. Na druhé straně nacházím nápis se slovem "ŽIVOT", ale nic víc k tomu. Listuji knihou a zjišťuji, že má jen prázdné lity. Tedy až do předposlední strany. Na té je napsáno slovo "SMRT". Na poslední straně byl ještě epigraf:

"Budoucnost náleží těm, kteří věří v krásu svých snů."
-Eleanor Roosevellt


Po dočtení celé knihy, ne že by to bylo až tak těžké vzhledem k jejímu obsahu, jsem porozuměl. To co nás dělá jinými, jsou dvě věci naše fantazie a umění vášnivě milovat.

Možná si někdo může myslet, že milovat můžou i jiní tvorové například psy mají vazbu se svým paníčkem, labutě mají partnery na celý život, ale těmto tvorům chybí vášeň a zapálení, s kterým dokáže milovat jen člověk. Člověk dokáže kvůli své lásce ničit i dávat a nemyslím tím jen lásku ke druhé osobě, ale myslím tím i lásku ke svým snům. K výplodům naší fantazie. Proto jsou pro mě fantazie a láska spojenými nádobami, které nám dávají naši lidskost.

Z knihovny odcházím s klidnou duší, nesmím se však nechat ukolébat jednou odpovědí, musím mít na paměti, že nesmím nechat vyhasnout svůj zápal, který je hluboko uvnitř mého srce a dosáhnu to jen tím, že budu vymýšlet a tvořit nové sny a nápady, za kterými si tvrdě půjdu.

Nezapomeňte tak na svou lidskost a rozdmýchejte svůj zápal pro sny. Jste totiž už jen krůček od toho zazářit.

TMS


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paralela Paralela | E-mail | Web | 14. července 2016 v 13:06 | Reagovat

Perfektní!
Díky za zamyšlení...pravda, vášeň je klíč k lidskosti :)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 14. července 2016 v 15:28 | Reagovat

Líbí se mi tu. Vášeň, to je cesta jak do nebe tak do pekla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama