Nezapomeň na knoflíček, aneb jak nevypadat jako buran

5. dubna 2016 v 21:45 | TMS |  Móda, lifestyle, etiketa...
Pánský oblek je stálicí v oblasti módy už nějakou tu řádku let. Vznikl na přelomu 19. a 20. století. Pánové si touto formou ulehčili nošení mohutných fraků, žaketů či redingotů.

Pánský oblek je oblečení formální a přidává nám na důstojnosti. Všimli jste si však už někdy toho, že tento téměř dokonalý outfit může totálně zesměšnit jedna jediná maličkost? Ano je to tak. Touto maličkostí je zapnutí všech knoflíků u saka.


Legenda vypraví o tom, že Britský král Eduard VII. přibral v oblasti bříška tolik, že nedokázal spodní knoflík zapnout. Aby se král necítil trapně, následovali ho i jeho poddaní a vznikla z toho celosvětová tradice.

V moderní době to už však tolik není o tradici, jako o střihu saka. Dnešní módní návrháři a krejčí saka šijí tak, že počítají s tím, že se spodní knoflíček nezapíná.

Pokud to však uděláte, vypadá to poněkud divně a nepěkně. Sako se vám všelijak napíná a kroutí a vaše důstojnost následně pokulhává.

Navíc váš komfort také klesá. Oblast kolem břicha je sevřená a těžko se dostáváte do kapes kalhot. Samozřejmě můžete namítnout, že si do kapes nic nedáváte a nemáte tedy potřebu si do nich šahat. Ale jak říká pan Špaček: Gentleman má v kapse vždy látkový kapesník pro případ nějaké nehody. A pro případ nehody druhé nosí raději dva. V každé kapse jeden. Navíc pokud se nám potí ruce, můžeme si je o kapesník osušit v případě, že máme někomu podat ruku.

Když už tedy víme proč, řekněme si jak.

Sak máme několik typů. Ty však dělíme na dva druhy. Jednořadá a dvouřadá. Začněme tím častějším a to je jednořadé sako.

U tohoto druhu se můžeme setkat s těmito typy: se čtyřmi knoflíky (výjimečné), třemi knoflíčky (občas), dvěma knoflíčky (nejčastější) nebo s jedním knoflíčkem (málo časté).

Základní pravidlo zní, že spodní knoflík je vždy volný, naopak knoflík prostřední je vždy zapnutý.

Pokud máme sako se čtyřmi knoflíčky, tři vrchní vždy zapínáme. Jinak by to nemuselo vypadat vůbec dobře.U saka se třemi knoflíky, může vzniknout menší nejasnost, jelikož máme dva střihy. U klasického saka na tři knoflíky je to jasné, zapneme horní dva, tak to vypadá hezky, pokud však narazíme na typ 3-roll-2 zapínáme pouze knoflík prostřední. 3-roll-2 je sako, které má klopy střižené k prostřednímu knoflíku. Tím pádem je vrchní knoflík pouze dekorační stejně, jako ten spodní.


U nejrozšířenějšího typu saka a to na dva knoflíčky, je to naprosto jednoduché. Zapínáme pouze knoflík vrchní.


Bohužel i přes jednoduchost tohoto pravidla, u tohoto typu stále ukazujeme své čecháctví tím, že zapínáme knoflíky oba. Pokud najdete někoho v zahraničí se zapnutým spodním knoflíkem, věřím, že jste narazili na našince (zahraničím neberu Slovensko).

Posledním typem saka je sako na jeden knoflík. Tento typ je u nás celkem neobvyklý. Do Čech se však hodí asi nejvíce, kvůli naší tendenci zapínat, zapínat, zapínat. Asi jste už pochopili, že tentokrát můžete zapnout knoflíky "všechny". J


Jelikož pro začátečníka může být pravidel celkem dost, nechám vás oddechnout a dvouřadá saka nechám na příště.

Věřím, že většina z vás tyto pravidla zná. Ale opakování je matka moudrosti, takže doufám, že ti co to znají, si s chutí oprášili své vědomosti. Avšak lidem, kteří si nebyli tolik jistí v kramflecích, snad tento článek otevřel oči a vyvolal knoflíkovou revoluci.

Takže knoflíkům zdar a těm spodním, rozepnutým obzvlášť .

Váš TMS
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama