Jak na knoflíček- II.řada

25. dubna 2016 v 21:45 | TMS |  Móda, lifestyle, etiketa...

Není tomu dávno, co jsem se zde pokoušel oprášit pár pravidel o zapínání knoflíků u sak. Přešli jsme přes saka jednořadá a tak se dnes můžeme vrhnout na saka dvouřadá.

Datum vzniku dvouřadého saka není až tak úplně znám. Nejspíše to bylo někdy v 19. století. Inspirací dvouřadému obleku byli vojenské uniformy, které jsou střihem velmi podobné.

Co však musíme vědět, pokud si dvouřadé sako chceme pořídit?


Jelikož střih vychází z vojenské uniformy, tak má velmi úzkou fazónu a sako nás obepíná. Proto sako nikdy nerozepínáme a to ani v sedu. V sedu rozepínáme pouze saka jednořadá.

Pokud máte problém sehnat dobrý střih u jednořadého obleku, zde váš problém ještě přidá na intenzitě. Jelikož by měl mít dvouřadý oblek mírné pnutí v oblasti kolem břicha, není úplně dobrou volbou pro muže korpulentnější postavy. Jediným řešením pro atypické postavy je oblek na míru.

Teď se však vrhněme na rozdělení dvouřadých sak. Ty dělíme podle počtu knoflíčků a podle toho, kolik jich jde zapnout.
Setkat se tedy můžeme s typy 4x1, 4x2, 6x1 a 6x2.

Typ 4x1

Tento typ má čtyři knoflíky, ale jen jeden se dá zapnout. Proto ho mějme vždy zapnutý. Jak jednoduché, že? Ne každému bych však tento typ doporučil, protože sako musí dobře padnout, jelikož zapínání na jeden knoflíček nám opticky zdůrazňuje oblast pasu a prodlužuje trup.


Typ 4x2

Zde máme čtyři knoflíky a zapnout se dají dva. Zde vzniká menší zádrhel se zapínáním knoflíků. Pokud si nejsem jistý v kramflících a nejsem dominantní osobnost, asi bych se řídil pravidlem, spodní knoflík nikdy nezapínáme. Pokud jste však vůdčím typem a dokážete si obhájit svou volbu, můžete zapnout i spodní knoflík. Zapínání obou knoflíků je u tohoto typu pozůstatkem z uniformního vzoru.


Typ 6x1

Tady se nám počet knoflíku zvyšuje a máme jich hned šest, zapínatelný je však jen jeden. To znamená, že se držíme stejných pravidel jakou u typy 4x1. Navíc bych si dal ještě větší pozor při výběru. Hlavně pokud toužíte i po nějakém vzoru (kárování či proužky), bacha na to.


Typ 6x2

Jak asi tušíte, zde máme knoflíků šest a zapínatelné jsou dva. Jinak zde platí stejné pravidla zapínání jakou u 4x2. Opět to tedy můžeme nosit tak či onak. Mezi známé tváře, které se vymykají pravidlu spodní nikdy nezapínat, se může řadit i David Beckham, či David Gandy. A věřte, že oni vědí jak to nosit. Naopak mezi nikdy nezapínající patří James Bond alias Daniel Craig. Zajímavostí typu 6x2 je jeho velká popularita a s typem 4x2 patří mezi nejoblíbenější v dvouřadé módě.


Myslím, že to by k této vyšší třídě mohlo stačit a příště se možná vrhnu na sportovní saka či blejzry.
Váš TMS.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama