Dost bylo snů...

24. dubna 2016 v 21:17 | TMS |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...

Už jste taky někdy měli Dunning-Krugera? Jestli si myslíte, že se bavím o novém druhu hamburgeru z Burger Kingu, tak to se pletete. Dunning-Kruger efekt je neobjektivní rozpoznávání svých schopností, či schopností jiných osob. To může vést až k nepřiměřenému upnutí na sny, kterých nemůžeme dosáhnut. Jestli vás zajímá, jestli náhodou taky nemáte DK zkuste si přečíst následující příběh, který vás může trošku naťuknout.

Pomalu se blížím k domovu ze setkání s panem El. Obloha se zbarvuje do ruda a pomalu přichází noc. I mé tělo začíná být unavené a tak se začínám těšit do postele. Člověk má to obrovské štěstí, že ho evoluce obdařila fantazií. Díky tomu máme možnost snít a to ne jenom v noci. Sny nám můžou být silnou motivací k dosažení životních úspěchů. Občas nám však snění muže být přítěží.

Pokud dokážeme snít a následně si i za sny jít, vše je v pořádku. Pokud si však pouze stavíme vzdušné zámky a žijeme mimo realitu, tak je všechno špatně.

Pár takových lidí jsem už zažil. Jejich sny byly vážně krásné a přesvědčivé, bohužel ztroskotali na schopnosti konat, v těchto případech spíš na schopnosti nekonat.

Jedním z takových byl i pan El. Fantazii měl vážně velkou a tak měl ve svých snech vystavěné království ze vzdušných zámků. Byl taky celkem zdatný řečník, bohužel však spíše hospodského typu. Pokaždé, když jsem se s ním setkal a dal do řeči, vyhrkl na mě hordu nových příběhu a nápadů. Postupem času jsem to začal brát s rezervou, ale občas mě překvapil. Jedním ze zajímavých nápadů byl koncept diskoték. Asi si řeknete, že je to blbost. V dnešní době je diskotéka na každém druhém rohu a nikdo na ně už stejně nechodí. Ano, tohle všechno je v podstatě pravda. Ale jeho myšlenka a strategie byla vymyšlena vážně pěkně a navíc jsem věděl, že jeho švagr má podobný koncept v Holandsku a Itálii, kde mu to funguje víc než dobře.

No jo, ale porovnávat Holandsko, Itálii a Česko je jako mísit jablka s hruškami. Ale i přesto všechno jsem byl rozhodnut mu v tomto snu pomoci. Vytipovali jsme místa, švagr také přislíbil pomoc, domluvili jsme barmany, ale najednou všechno padlo.

Ptal jsem se proč, když už má na půdě osvětlení a DJ aparaturu za bezmála dvě sta tisíc. Bylo mi řečeno, že teď nemá čas na diskotéku, že rozjíždí autodílnu. Navíc si prý uvědomil, že na to asi teď nemá. Trochu mě to mrzelo, protože mě jeho koncept vážně zaujal, ale je to jeho rozhodnutí a byl to jeho sen.

Stejný scénář se však opakoval u dílny a dalších jeho snů. Když to dospělo do fáze, kdy chtěl všechny úspory investovat do vytvoření systému na úspěšné sázení, věděl jsem, že je ztracený. Dostal se do snové spirály, ze které je únik velice těžký. Člověk zde podléhá tzv. Dunning-Kruger efektu, což znamená, že ve velké míře přeceňoval své schopnosti a nedokázal si uvědomit svou nekompetentnost v daných oborech jeho snů. Navíc má sníženou akceschopnost a je ovlivněn rozhodovací paralýzou.


Z tohoto stavu se člověk dostane teprve tehdy, když mu jeho vlastní objektivita řekne: "DOST bylo snů, konečně začni žít."

Člověk si pak musí uvědomit, že život ve vzdušných zámcích je jenom pohádka a pokud chceme žít své sny, je třeba žít v realitě, konat v realitě a hlavně mít reálné sny.

Čas plyne jako voda a život s ním. Je jen na nás kolik času promarníme stavěním obřích vzdušných zámků. Musíme si však být jisti, že na smrtelné posteli nebudeme litovat, že jsme tento čas neinvestovali do snů menších a splnitelných.


Váš TMS
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama