Fashion Point report

26. března 2016 v 15:43 | TMS |  Móda, lifestyle, etiketa...

První jarní den máme za sebou a to znamená i příval nových kolekcí do obchodů s oblečením. Máme novou sezónu, takže je třeba vymyslet nové trendy a co nejvíc jich prodat. Co by obchodníkům mělo pomoci, jsou i módní show a přehlídky.

Jedna taková proběhla tento víkend v Praze pod názvem Mercedes-Benz Fashion week. Bohužel jsem na ní nebyl osobně, ale měl jsem tam svého koně, který jistě načerpal spoustu informací a rád se o ně podělí.

Co jsem však měl možnost navštívit, byl zlínský Fashion Point. Kdo o této události nevěděl, může litovat. Jednak je to zapříčiněno špatnou propagací, ale také tím, že přednášky byli směřované především pro studenty uměleckých oborů Baťovi univerzity.


Já jsem však to štěstí měl a tak jsem mohl okusit svět designu. Mou první přednáškou dne byla "Bota, noha". Jak jsem pochopil, přednášela nám profesorka zdejší univerzity. Ještě než jsem se zakousl do přednášky, mě zaujalo její pobíhající dítě a to, že ona i ono jsou bosí. No dobrá, jdeme radši poslouchat.

Přednášející nám vyprávěla o špatném působení bot na lidskou nohu, a že všichni nosíme špatnou obuv. Prý bychom měli chodit bosky, a že budeme spokojenější.

Myslel jsem, že z ní vyrostu a to by mě při mých dvou metrech rozrušilo ještě víc, jak tato přednáška. Stále jsem však držel svůj nesouhlas na uzdě.

Přednes pokračoval ještě asi deset minut, než přišel čas na otázky. Zde se začaly objevovat první trhliny této teorie v aplikaci do praxe.

Základní otázkou byl aspekt zdraví a chůze po betonových, znečištěných chodnících. Já na to odvahu nemám a vůbec si nedokážu představit, že bych to chtěl po mém dítěti.

Další již mou otázkou byla společenská etiketa a bosé nohy. Zde mi přednášející tvrdila, že máme etiketu porušovat a zouvat se. Že i ona musí při státnicích obout "špatnou obuv", ale obouvá ji pouze na fotky při ceremoniálu a poté je bosa. Vlastně mi zkoušela vnutit představu, že je etiketa špatná. A při mých námitkách, že například prezident nemůže být bos, argumentovala tím, že i ona chodí bosky na její významné schůzky s prodejci obuvi, tak by mohl i prezident.

Jelikož přednášky měli jistý časový limit, tak jsem se nedostal na otázky typu: "A co pracovní obuv?" Tvrdě pracující lidé by s jejím smýšlením jistě brzy přišli o palce a další prsty. Mluvím z vlastní zkušenosti, jsem nešika, a když něco dělám, tak neustále o něco zakopávám a padá mi to na nohy.

A co klimatické podmínky? Mám sousedku, které nohy umrzly, takže by byla jistě radši, kdyby tehdy měla pořádné bagančata.

Myslím, že by se tady dalo najít ještě mnoho negativních ohlasů. Je to však zapříčiněno tím, že její přesvědčení bylo příliš vážné. Ono v podstatě myšlenka chodit bosky není špatná. Jen si musíme vybírat prostředí a příležitost na zahození obuvi.

Já například obuv zouvám po sportovních výkonech na fotbalovém trávníku a ještě se jen tak proběhnu. Po několika hodinách v kopačkách to bývá osvěžující pro nohu. To samé jsem dělával na atletických oválech. Nebo doma na zahradě. No a doma chodím také bosky a navíc to doplňuji o přešlapávání na disbalanční podložce.

Z přednášky jsem odcházel lehce neuspokojený, ale byla ve mně vyvolána hluboká emoce. Navíc mě to přivedlo na myšlenku toho, že lidé nemají problém v tom, že nechodí bosky, ale v tom, že nakupují nekvalitní a špatně střiženou obuv.

Co vážně nechápu, je otázka proč někdo kupuje obuv za 250 KČ vyrobenou asijským dítětem, které ještě nedorostlo ani do první třídy. Tato obuv jistě nebude přinášet zdravotní výhody, ale to samé platí i u módních butiků tipu H&M, Mohito a spol. Tyto společnosti totiž vyrábí obuv pouze jako módní doplněk a nezaobírají se komfortem a kvalitou. To znamená, že se v takových botách můžete maximálně vyfotit, jinak jsou vlastně k ničemu.

Další do party přednášejících byl mladičce vypadající nákupčí firmy ZOOT. Tato přednáška byla zaměřena na online nákupy. Bohužel mě příliš neuchvátila, jelikož na slidech bylo víc textu, jak byl můj mozek schopen pobrat.
V podstatě i přednes byl až příliš technický. Samozřejmě i já jsem si za 45 min našel pár zajímavých postřehů, ale nic zvláštního ve mně tato přednáška nevyvolala.


Dále bych zmínil, přednášku o tom, kdo vyrábí naše oblečení. Lektorem zde byla Klára Haunerová. Přednáška byla zajímavá a vysvětlovala, že v podstatě všechny levné značky šijí v jedné továrně. Navíc nám byl osvětlen i fakt, že všechno levné zboží nepochází z Číny, jelikož Čína podražila. Je to tím, že jsme je naučili jak dělat kvalitnější věci a oni se tak vyrovnali konkurenci.

Takže až si příště budete chtít pořídit něco low costového, tak budete vědět, že vám to udělal nějaký roztomilý černoušek v Africe. To je totiž kontinent, kam současná levná výroba míří.Poslední pro mě zajímavou přednáškou měl být styling pro muže. Tuto přednášku vedl Pavel Králíček zakladatel Gentleman store a spoluzakladatel firmy na košile John and Paul. Přednáška nám nakousla něco o pánské, klasické módě a ukázala nové trendy v tomto oboru.

Přednáška byla zajímavá, jen byla škoda, že nebylo více prostoru. Nejzajímavějším momentem přednášky byla však souběžně probíhající přednáška o stylingu žen, která byla natolik katastrofální, že dámy začali prchat z jedné přednáškové místnosti do druhé k nám pánům. Následné komentáře na adresu bývalé modelky byli dosti nelichotivé a byl jsem z toho dosti šokován.

Jak bych tedy zhodnotil letošní Fashion Point? Asi tak 5 bodů z 10 možných. Byli zde jistě velmi kladné okamžiky, ale i záporné. Myslím, že organizátoři nasbírali mnoho zkušeností a další ročníky by mohly být jen lepší.

Za mě tedy děkuji a těším se na příště.


Váš TMS

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Violetta Violetta | 10. dubna 2016 v 12:20 | Reagovat

Co by obchodníkům mnělo pomoci jsou i módní show a přehlídky.

Ahoj? Ne nechci ti nic rikat, ale pise se
melo a ne mnelo pomoci  :-)

Nechci te nejak zesmesnit, ale poradit ti :-) :-D

2 time-for-style time-for-style | 10. dubna 2016 v 15:30 | Reagovat

Zdravím

bohužel, nebo bohudík nejsem neomylný, proto jsem rád, že jste mě opravila a dala mi možnost zdokonalení článku.

Doufám tedy , že aspoň obsah článku byl inspirativnější než má gramatika. :-)

[1]:

3 AURIL AURIL | Web | 2. června 2016 v 20:25 | Reagovat

Byl!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama