Prolog k Etiketě

10. ledna 2016 v 7:01 |  Móda, lifestyle, etiketa...
Prolog na téma: Etiketa


Jedním z velmi důležitých aspektů spokojeného života jsou dobré mezilidské vztahy. Těch však nemůžeme dosáhnout, pokud neovládáme základy společenského vystupování. Tento soubor pravidel je znám pod názvem "Společenská etiketa".Mezi nejznámější propagátory těchto pravidel u nás patří např. pan Ladislav Špaček. Od tohoto českého "Gentlemana" velice rád čerpám i já. Doufám, že bych ho označením "Gentleman" neurazil a také věřím, že jsem se neprovinil ani proti společenským pravidlům, když jsem ho v dobré víře za "Gentlemana" označil. Má nejistota v případě tohoto označení, je důsledkem aktuálního "boomu" v tématu "Gentlemanství".


Z historie je mi známo, že gentleman byl muž urozeného původu a mravů. V současné době však pozoruji trend mnoha mužů nazývat se označením gentleman, ale většinou jejich gentlemanství konči pouze u outfitu. Což je velká škoda. Na českém trhu se v poslední době objevilo mnoho obchodů, e-shopu či salonů, na které navazují weby s touto tematikou, což si myslím, že je dobře. Bohužel zde neprodávají slušné mravy.A tak se stává, že potkáme muže, kteří mají dokonale padnoucí oblek od svého krejčího. O účes i vous se jim stará tradiční holič, ale na vychování jaksi pozapomněli. Tím však nemyslím, že neví jakou lžičku či vidličku použít v restauraci, mám spíše na mysli "hulvátské chování". Sice nemůžu tvrdit, že já jsem úplný vzor ctnosti a bez povšimnutí obcházím menší společenské prohřešky, ale i tak pokud vyjdu do společnosti, třeba i na obyčejnou ulici, tak se snažím mít nějakou sebekontrolu a úctu k ostatním.


Chci tím říct, že pokud se už někdo obleče do elegantních šatů, tak bychom ho neměli potkat na první diskotéce, víc než lehce pod parou a v zakrvácené košili. Ale radši bych ho viděl před divadlem, nebo v kavárně s dámou. A i přesto, že ženy jsou v otázce společenského vystupování obeznámenější, tak nemůžeme tvrdit, že jsou bez chybičky. Dokonce leckdy předčí i své partnery.

Co z toho všeho vyplývá? Že šaty sice dělají člověka, ale k tomu abyste se stali gentlemanem, či dámou se musíte vypracovat. Protože za každého z nás nemluví slova, ale skutky.


Na závěr chci všem popřát co nejméně společenských přestupků a přešlapů. A když už se někdy stane, že vám nějaký nedostatek uteče, tak nezoufejte, jsme jenom lidi. Doufám však, že skupina lidí, kteří by rádi vrátili dobu, kdy se lidé k sobě chovali slušněji se, bude jen rozšiřovat a třeba i vracet na tuto stránku, kde se pokusím tímto tématem zabývat i v budoucnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama