Lucidní snění

31. ledna 2016 v 19:36 |  Motivace, psychologie, mezilidské vztahy...
Náročný den se na mě podepsal. Přicházím domů a sotva dýchám. Jsem vyčerpaný jak fyzicky, tak psychicky. Naštěstí na mě doma čeká večeře a úsměv. Jídlo zvládám s posledních sil a odebírám se do postele. Ještě než usnu, dostanu polibek a můžu v klidu snít.Usínám snad rychleji, než dokážu zavřít víčka a spokojeně si odfukuju. Noc je čas na plnění snů. Když mi usíná mysl, tak fantazie má ráno. Dostávám se díky ní na neznámé světy, mám neomezenou moc a probouzejí se ve mně tajné přání. To vše a mnohé jiné zažívám při snění. Své noční radovánky si užívám především díky mým neomezeným možnostem, a že zde můžu vybít svou kreativitu.

Na návštěvě u mých známých se však dozvídám pro mě něco neobvyklého. Ne každý má se sny takovou zkušenost, jakou mám já. Pokaždé když sním, jsem si toho vědom a do značné míry sny dokážu ovlivnit. Co jsem nevěděl je fakt, že tuto schopnost nemá každý. Dokonce z přítomných hostů a domácích jsem jediný, kdo tuto schopnost vlastní.

V duchu se cítím výjimečně a dostávám chuť vědět více. Přátelé mě proto vypráví své příběhy ze snů. Začínají celkem děsivými zážitky z často opakujících se snů. Jsou to prý velmi realistické sny, ve kterých netuší o snění. Takovéto zážitky jsou často velmi deprimující vzhledem k jejich cyklování.

Jeden z příběhů zněl asi takto:
"S ženou jsme se přestěhovali do nového bytu. Ještě nebyl plně vybavený a jelikož bylo dost větší než předchozí působilo to zde prázdně a vše se tu více ozývalo. Naše první noc v tomto bytě byla celkem vášnivá.

Má žena se před spánkem ještě opláchla a já šel po ní. Stěhování, nás celkem vyčerpalo a proto manželka už spala, když jsem se vrátil ze sprchy. Do naší ložnice vedla chodba skrz celý byt. Nechal jsem otevřené dveře, ale už se mi nechtělo vylézat zpod peřiny.

Ani nevím, jak jsem usnul, ale dostal jsem se do neuvěřitelně živého snu. Děj snu se odehrával v našem novém bytě. Slyšel jsem podivné škrábání na dveře. Manželku jsem nechtěl budit a tak jsem se šel podívat, co se děje.

V pootevřených dveřích jsem zahlédl hýbající se stín. Co nejrychleji jsem otevřel dveře. Vůbec jsem si neuvědomoval, že jsem ve snu a že děj snu plyne a já ho neovlivňuji.

Na konci chodby jsem spatřil obrys postavy ve tmě. Díval jsem se na ni a vypadalo to, že i ona pozoruje mě. Po chvilce se postava sehnula a vyslala ke mně skleněnku. Když jsem s ní strhl pohled, kouřovým pohybem na mě letěla ta stínová postava.

V ten moment jsem se s jeknutím probudil. Samozřejmě jsem tím vzbudil i mou ženu, které jsem tím taky přivodil ujmu, jelikož jsem stál u dveří a zborceně pozoroval chodbu.

V mládí se mi často stávalo, že jsem byl náměsíčný. V manželství to však bylo poprvé. Tento sen se mi opakuje doteď. Ze začátku to bylo dvakrát-třikrát do měsíce, postupně se tyto intervaly snižovaly a nyní se mi zdá tak jednou ročně. Začátky s tímto snem byli však hodně děsivé, jelikož jsem si nikdy nevzpomněl, že jsem ve snu. Nyní v něm mám aspoň malé "déjà vu"."
Další příběh byl možná ještě děsivější, vzhledem k jeho propojení s fyzickými projevy. Aktérem byl závodní plavec.

A toto je jeho příběh:
"Když jsem ještě závodně plaval, odevzdával jsem tomu vážně všechno. Často jsem chodil plavat i sám mimo tréninky. Stávalo se tak, že jsem byl jediným plavcem v bazénu. Plávání jsem ještě doplňoval o běh, cyklistiku a posilovnu. Tyto činnosti mě občas dovedly k přetrénování. Tento fakt jsem poznal jednak tím, že jsem měl nutkání prospat celý den, trénink nebyl procítěný a únava z něj byla větší, ale taky tím, že se mi zdával živý sen.

Tento sen se odehrával na plovárně. V podstatě to vypadlo jako můj běžný, individuální, plavecký trénink. Poklidně jsem si plaval bazény, když v tom jsem se nedokázal dostat nad hladinu. Mohl jsem se snažit, kolik jsem chtěl, ale hladina mi stále rostla nad hlavou. Z posledních sil jsem to ještě dokázal a vyhoupl se nad hladinu. Kopal jsem nohama jako o život a volal o pomoc. Bazén však byl opuštěný a nic nefungovalo. Hladinou prostupovala noční tma a já se potápěl ke dnu. Lapám po dechu, ale do plic se mi dostává jen voda. V tomto deliriu se blíží konec a já zavírám oči.

Na to se probouzím a stále se nemůžu nadechnout. Hrudník se mi svírá, nedýchám a jen sýpu. Jsem naprosto v šoku a nechápu co se děje. Srdce mi buší jako o závod a jen koulím očima. Asi za deset minut je konec tohoto hrůzného zážitku a já si uvědomuji, že je to jen sen.

Tento sen se mi opakoval asi 4x za mou kariéru, ale pokaždé to bylo neskutečně realistické a šílené. Doufám, že se mi to už nikdy opakovat nebude a zdát se mi budou už jen sny erotické."
Z této návštěvy odcházím s novým poznáním sebe sama a jsem zaskočen novinkami z něčeho tak "banálního" jako je spánek a snění.

Zvědavost ve mně bublá a snažím se najít nové poznatky z toho směru. Vidím, že internet je plný článků zabývající se snovým a spánkovým odvětím. Až nastuduji nové relevantní poznatky z tohoto odvětví, určitě se o nich ještě rozepíši. Nyní vám však můžu prozradit jen to, že má schopnost rozpoznat a ovlivnit sen se jmenuje- Lucidní snění.


Pokud vás téma také zajímá a máte, sním zkušenosti či nějaké tipy, neváhejte a sdělte mi je do komentářů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama