Charleyova teta- Byla by s námi spokojená ?

18. ledna 2016 v 9:37 |  Móda, lifestyle, etiketa...
Charleyova teta - byla by s námi spokojena?


Divadelní představení, etiketa a společenský oděv jdou k sobě, jako chleba s máslem. Bohužel velkou tragedií dnešní doby je nedodržení této skutečnosti. Občas se vydám i já do divadla a tak mě celkem uráží, když si někdo na sebe nedokáže vzít ani košili. Ba co víc obuje si sportovní obuv, rozdrbané rifle a triko s lebkou. A můžu vás ujistit, že to nebývají jen dlouhovlasí mladíci v pubertě, ale i pánové ve středních letech.



Tady tento fakt mě na tom zaráží nejvíce. Možná bych to dokázal pochopit u dnešní, zkažené generace, která žije pouze u počítače a nemá se tak kde učit, ale proč to někdo udělá, když mu táhne na padesát nevím. Je mi jasné, že lidé vyrůstající za dob komunismu ztráceli ideály, mám však dojem, že ani za "Komanče" by vás takto nikdo do divadla nepustil. Troufnu si říct, že by si vás dokonce našel i nějaký "st-bák", aby zjistil, jestli jste dobrý soudruh.


Nevím, jestli nošení domácího oblečení do divadla bude eskalovat a popravdě řečeno doufám, že ne. Anebo se čeští muži umoudří a nejen oni začnou správně dodržovat etiketu. Jediné řešení tohoto nešvaru bych viděl v zavedení divadelní ochranky, která by nepustila nepřipravené hosty. Nejsem si jistý, jestli by si to divadla mohla dovolit s jejich politikou získávat co nejvíce návštěvníků. Myslím si, že ty slušné by to jistě potěšilo.


Chápu, že mnoha pánům v šatníku chybí oblek. Je to prostě tím, že by ho neužívali a tak nemají potřebu si ho koupit. Docela jim i rozumím. Proč by si měli kupovat oblek, když denně pracují na svém traktoru a tak více potřebují montérky. Je to stejné, jako když vrcholový manažer nevlastní tento pracovní oděv, protože by v něm byl tzv. over-dress.
Nevěřím však, že jim ve skříni chybí košile a slušnější obuv. A pokud ano, tak strýček, dědeček či soused jistě nějaký kousek má a rád poskytne. Pokud nevyrážíme do národního divadla, tak dokážu ocenit aspoň snahu vypadat slušně. Podle mě je větší košile, jednoduché rifle a společenská obuv, která není sladěná s barvou pásku lepší volbou, než nezkusit nic.
Co by mě zajímalo snad ještě více, než proč se někteří pánové odhodlají do divadla vyrazit, jak do obchodu, je otázka- co na to říkají jejich dámy? Je známé, že ženy mají geneticky daný větší vkus pro módu a větší pečlivost o zevnějšek. Tak mi nejde do hlavy, proč si vyrazí s někým, kdo naprosto zničí jejich image.


Zatím se mi ještě nestalo, že bych v divadle potkal dámu, která by byla oblečená ve fitness oděvu a tak apeluju na všechny ženy, aby dohlédly i na své muže. Vždyť muž je v podstatě také váš doplněk.

Inspirací pro tento článek mi bylo divadelní představení s názvem Charleyova teta. Měl jsem možnost shlédnout ho v městském divadle Zlín. Toto divadlo přináší příjemnou, lehce Baťovskou atmosféru. Podobnou atmosféru měla i většina návštěvníků tohoto představení.

Značnou část diváků tvořili lidé v důchodovém či předdůchodovém věku a na jejich stylu to bylo znát. Až na pár výjimek (triko s lebkou a tenisky) byla tato kategorie ve správném dress-codu. Bohužel i společenský oděv má jistá pravidla. Oceňuji snahu vypadat slušně, ale chce to dopilovat.

Do další kategorie návštěvníků patřili mladší lidé do třiceti let. V této kategorii to byla plejáda snad všech možných stylů. Od společenského oděvu až po fitness oblečení.

Poslední část publika byli lidé ve zralém věku od 30 do 50 let. U těch bych očekával vyzrálost v oblékání i chování. Bohužel i zde jsem byl zklamán. Naštěstí jsem zde nepotkal běžeckou obuv, ale i přesto tu bylo nešvarů požehnaně.
Když jsme si udělali lehký přehled, jak to vypadalo na představení Charleyova teta, pokusím se stručně vytvořit pár rad, tipů a triků, jak by to mělo jít správně.

Důležité v této problematice je, že bychom si měli uvědomit formálnost daného představení. To znamená, že i když si hodně lidí o Zlíně myslí, že je to přerostená vesnice, tak má městské divadlo. Už název divadla nám naznačuje, že bychom zde na představení měli přijít formálně oblečení.

Ale protože nejsem úplně konzervativní člověk a mladší městská divadla beru ko
morněji, než národní je můj pohled na odívání tento.

Muži
- společenský oblek
-košile s dlouhým rukávem
- společenská obuv
Ženy
- elegantní šaty - malé černé šaty - kostýmek
-psaníčko
-elegantní boty

Tady to rozdělení je naprosto nejzákladnější a měl by ho splňovat každý. Myslím si, že to není až tak těžké a mohl by to zvládnout každý. Nyní nastává obtížnější věc a to doladění outfitu.
Muži
- Pásek - šle
- Kravata
- Kapesníček
- Ozdoba do klopy
- Hodinky
Ženy
- Šperk na krk
- Náušnice
- Náramek na ruku
- Šátek
- Hodinky
- Punčochy


Tyto doplňky není nutné bezprecedentně dodržet. Jedinou výjimkou je pásek či šle u pána a punčochy u ženy. V konzervativním vyznění mužské etikety by měli pánové do divadla nosit i kravatu. Já tento doplněk volím pouze, pokud mám na něj náladu, nebo vyrážím do významnějšího divadla.

Posledním aspektem návštěvy divadla je dodržování jistých pravidel při nošení společenského oděvu. Jedním z velkých nešvarů u mužů je nesprávné zapínání knoflíku u saka. Stále je v naší populaci velké množství mužů, kteří si zapnou všechny knoflíčky. To je celkem velkým prohřeškem. Poslední knoflíček musí být vždy rozepnutý. Je to především kvůli tomu, že nám poté sako nepříjemně pne okolo pasu. Další důvodem je skrytí opasku, tato část společenského oděvu by měla jít vidět. Víc se tím budu zaobírat někdy příště.

U žen bývá největší problém správně zvolená obuv. Do divadla by to měli být lodičky. Některé dámy mají problém, např. v zimních měsících, s cestou do divadla v této obuvi. Samozřejmě tomu rozumím. Mám pro vás tedy radu. Zkuste se nenápadně přezout do lodiček až v šatně. Na to by mohl někdo namítnout, že nehodlá navštívit divadlo s igelitkou. I k tomu mám radu. Buď si lodičky i s psaníčkem dejte do velké kabelky, kterou následně odložíte v šatně, nebo si pořiďte stylovou nákupní tašku přes rameno. To bude jistě menší zlo, než když se budete po divadle promenádovat ve vašich kovbojských kozačkách. Nebo si s partnerem domluvte řidiče, který vás z bodu A do bodu B zaveze.
Závěrem se už jen letmo zmíním k chování v divadle. Do divadla by měli všichni přijít na čas. Proto jsem byl zaskočen, když několik starších párů dorazilo asi 15min po začátku prvního dějství. To by se nemělo nikdy stát. A pokud víte, že bydlíte na okraji světa a může vás cokoliv na cestě překvapit, vyrazte třeba o hodinu dřív a zajděte si do kavárny či cukrárny.


Další nevkusnost je komentování představení. Debatujte o přestávce či po představení. Nikdy během něho. Tím víc mě rozezlilo, že komentátorky, které seděli za mnou se po skončení představení postavili na místo uvaděček. Pokud je někdo v divadle zaměstnaný měl by jít příkladem a ne že návštěvníkovi zkazí jinak příjemné představení.

Snad tento článek, některým etiketou méně políbeným pomůže a nebo aspoň navnadí k zamyšlení se nad sebou, než někam vyrazí.

Hezký den
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama